Forum Strona Główna -> Pokręcanie clockow, kodeki, grafa itd. :-) -> Artykuł o tym jak zamontować procesor AMD
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Artykuł o tym jak zamontować procesor AMD
PostWysłany: Pią 11:33, 10 Lut 2006
atwelp
Administrator
Administrator

 
Dołączył: 08 Lut 2006
Posty: 132
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lignowy Szlacheckie





Jak zamontować procesor AMD?

... by go nie uszkodzić.


Zapewne większość z Was uważa, że wymiana procesora jest trudna i niebezpieczna. Musze Was zmartwić - tak nie jest Happy ,jeśli postaracie się zrobić wszystko spokojnie, delikatnie i bez nerwów to powinno Wam się udać. Po głowie chodzą Wam pewnie różne pytania typu: jakiej pasty użyć, ile jej nałożyć itd. W moim artykule postaram się Wam to przybliżyć. Jeśli robicie to po raz pierwszy to proszę uważać gdyż jest to delikatny i drogi podzespół komputera. Bardzo łatwo go uszkodzić. Tyle wstępu, zabierzmy się do pracy.

Potrzebny nam będzie: procesor , cooler, pasta termoprzewodząca, śrubokręt i odrobina precyzji.


--------------------------------------------------------------------------------

Pamiętajcie!
Przed rozpoczęciem czegokolwiek zlikwidujcie ładunek elektrostatyczny, jaki na sobie macie. Ściągnijcie z siebie wszelkie rzeczy wełniane! Dodatkowo, wystarczy przed całą operacją dotknąć się grzejnika, lub innej części metalowej, która nas „rozładuje” Wink (1)


--------------------------------------------------------------------------------


MONTAŻ PROCESORA

Mając w rękach procesor AMD zabieramy się za dokładne przyjrzenie się mu (jeśli jest brudny czyścimy go ze starej pasty spirytusem, wacikami i papierem toaletowym. Na spodzie procesor ma nóżki, którym dobrze jest w pozycji pionowej, i nie chciałyby jej zmieniać Happy





Athlony XP oraz Semprony na Socket A mają odsłonięty rdzeń. To właśnie on jest najczęstszym powodem niepowodzeń początkujących komputerowców, zakładając cooler, można bardzo łatwo go ukruszyć. W przypadku nowych procesorów AMD Athlon 64 oraz Sempron na s754 taki problem nie istnieje. Producent wyposażył każdy swój układ w blaszkę ochronną, która uniemożliwia ukruszenie rdzenia.

Bierzemy naszą płytę główną i kładziemy ją np. na blacie biurka. My radzimy wykonać całą operację na podłodze z podłożonym czymś co nie przewodzi prądu. Dobrze jest użyć cieniutkiej gąbeczki lub pudełka kartonowego pod nasze MOBO. Będzie ona amortyzowała uciski.

Lokalizujemy na naszej płycie gniazdo procesora, które prezentuje się tak (Socket A):






Dźwignie przesuwamy tak by znalazła się w pozycji pionowej. Umożliwi to nam osadzenie procesora w gnieździe. Bierzemy procesor do ręki i delikatnie umieszczamy go w sockecie. Procesor wejdzie bez problemów, więc jeśli czujecie jakiś opór to broń boże nie wciskajcie procesora na siłę tylko upewnijcie się, że montujecie go poprawnie. Sprawdźcie czy aby któraś z nich nie jest skrzywiona. Każdy procesor AMD ma na jednym rogu taki charakterystyczny jasny trójkąt. Taki sam znajdziecie na rogu każdego socketu.





Dodatkowo w przypadku procesorów na Socket A we właściwym osadzeniu procesora pomoże nam brak nóżek w dwóch jego rogach. S939 oraz S754 również mają chakrakteruystyczne rogi. Gdy nasz procesor siedzi już w gnieździe opuszczamy dźwignie do pierwotnego położenia. Po tych czynnościach procesor jest już zamontowany i prawie gotowy do pracy ....






NAKŁADANIE PASTY TERMOPRZEWODZĄCEJ I ZAPINANIE COOLERA

Prawie…, gdyż trzeba zrobić jeszcze coś z ciepłem, które nowoczesny procesor wytwarza w bardzo dużych ilościach. Czasy procesorów chłodzonych samymi radiatorami już dawno minęły. Bez właściwego odprowadzania ciepła nasz procesor mógłby się przegrzać i spalić. Aby do tego nie dopuścić trzeba wybrać odpowiedni cooler na procesor AMD (na Socket A/462 i Socket 370 lub na Socket 754/939). Przed kupnem procesora warto rozważyć wersję BOX, która posiada dodatkowo pastę termoprzewodzącą i cooler. Dla mniej wymagających użytkowników będzie on odpowiedni.

Jeśli zaś na pytanie: "Czy będziemy podkręcać procesor?” odpowiemy twierdząco, proponuje zakup wersji OEM + porządny firmowy cooler najlepiej z radiatorem:

ze stopu miedziano-aluminiowego

miedzianym

miedziano-aluminiowym.


Mając już cooler trzeba jeszcze pamiętać o bardzo ważnej rzeczy –!!!paście termoprzewodzącej!!!, która wniknie w drobne szczelinki między radiatorem i procesorem i dzięki temu umożliwi o wiele lepsze odprowadzanie ciepła z procesora do radiatora. Pamiętajmy, że niezastosowanie pasty może spowodować uszkodzenie procesora przez niewłaściwe odprowadzanie ciepła. Polecamy pasty na srebrze.

Więc mając już pastę przystępujemy do nałożenia jej na rdzeń procesora. Niektórzy popełniają ogromny błąd nakładając zbyt duże jej ilości. Pamiętajmy, w tym przypadku, co za dużo to nie zdrowo! Nakładamy odrobinę. Staramy się końcówką tubki rozprowadzić pastę na rdzeniu.

Musimy ją dokładnie rozprowadzić po całej powierzchni rdzenia. Ma to być cieniutka warstwa, tak by po nałożeniu radiatora, pasta nie wypłynęła na laminat procesora, na którym nie może się znaleźć, gdyż grozi to niekiedy nawet śmiercią naszego procesora.





W przypadku procesorów AMD Athlon 64 oraz Sempron na s754 pastę nakładamy na niemal całą metalową osłonę procesora. Jest ona jednocześnie pośrednikiem w oddawaniu ciepła. Tutaj również nie przesadzajmy z ilością – nie powinna wypłynąć poza powierzchnię metalowej osłony.

Gdy pasta została już rozprowadzona przystępujemy do zapięcia naszego coolera. Jest to najtrudniejsza czynność. Trzeba ją przeprowadzić ostrożnie, tak by nie skruszyć rdzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku procesorów na Socket A.

Nie należy stosować dużej siły do jego zapięcia gdyż może to skończyć się niepotrzebnym wydatkiem (zakup nowego procesora). Dla zmniejszenia ryzyka możemy zastosować specjalną podkładkę CooperShim’a (zalecamy zakup firmowej podkładki np: THERMALTAKE - sam taka posiadam i jest idealna; niektóre niefirmowe produkty mogą być krzywe i nieco wyższe od rdzenia, co spowoduje w rezultacie spalenie procesora, a tego nie chcemy ).





Przed przystąpieniem do założenia coolera możemy sobie wyregulować jego zapinkę tak by zmniejszyć nacisk coolera na procesor. Naszym zdaniem nacisk na procesory AMD jest przesadzony i może w dużym stopniu przyczynić się do uszkodzenia procesora. Ze zmniejszaniem nacisku proszę nie przesadzać Musicie się wykazać wyczuciem

Więc przystępujemy do akcji. Bierzemy do ręki cooler i patrzymy na jego spód. Powierzchnia radiatora powinna być idealnie płaska i czysta, bez żadnych rys itp. Jeśli widzicie na niej swoje odbicie to wszystko jest w porządku. Zauważcie, że cooler na spodzie ma schodek.





Gniazdo naszego procesora także ma schodek. Następnie cooler nakładamy tak by schodki się skomponowały, rdzeń procesora był po środku i by można było zapiąć cooler. Pamiętajmy by za bardzo nie manewrować naszym radiatorem. Po obu stronach socketu mamy ząbki, na które trzeba zapiąć nasz cooler. Gdy cooler już znajduje się na procesorze możemy go lekko przycisnąć do procesora. Następnie bierzemy i zaczepiamy z jednej strony zapinke na ząbki, a z drugiej przy pomocy niedużej siły i śrubokręta zapinamy ostatecznie nasze chłodzenie CPU.




Pamiętajmy by nasz śrubokręt nie ześlizgnął się przy naciskaniu na zapinkę na płytę, i nie zrobił w niej dziury Należy jeszcze uważać na kondensatory płyty by ich przypadkiem nie urwać
Gdy cooler jest już zapięty należy podłączyć go do zasilania na płycie (w niektórych przypadkach do molexu).





Montaż coolera na Socket 754 / 939 jest dużo łatwiejszy. Standardowe (większość) wentylatory podobnie jak w przypadku gniazda Socket A zakłada się na zaczepy, które zawiera plastikowa ramka. Po tej czynności chwytamy za czarny uchwyt wentylatora, który znajduje się na jednym z jego końców i go przesuwamy w prawo. Nie bójcie się przyłożyć nieco więcej siły – jest ona konieczna.





TEST
Składamy komputer w całość, włączamy i sprawdzamy czy wentylator się kręci. Jeśli tak to wchodzimy do BIOSu i w nim monitorujemy temperaturę. Gdy będzie w porządku, odpalamy system. Włączamy program do monitorowania temperatury i ją cały czas pilnujemy. Odpalamy program do obciążenia naszego procesora (CPU będzie wytwarzał dużo ciepła) prime95 i dalej sprawdzamy temperaturę. Naszym zdaniem temperatura powyżej 65*C po obciążeniu procesora AMD jest zła i należy się zastanowić, co jest nie tak (błędny montaż, kiepska pasta lub cooler). Możemy również rozważyć problem ogólnie źle przemyślanego chłodzenia w naszej obudowie.

Również i tym razem czekamy na Wasze komentarze na temat tego artykułu Happy


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 8:43, 11 Lut 2006
Dj@Ziut
...:::ZIOMKI:::...

 
Dołączył: 08 Lut 2006
Posty: 58
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





yyyyyyyy a może jakąś instrukcje obslugi??!!


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Artykuł o tym jak zamontować procesor AMD
Forum Strona Główna -> Pokręcanie clockow, kodeki, grafa itd. :-)
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie Środkowy Atlantyk  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin